Mortalitet 
Vrsta: Diplomski | Broj strana: 44

Патерни морталитета
Патерни морталитета се сагледавају у односу на одређена обележја чије варијације и модалитети условљавају промене у нивоу смртности. Поједини патерни су веома стабилни и постоје од периода када транзиција још није била започела. Такви су диференцијални морталитет према полу и старости, који су уочили зачетници демографије у 17. веку. Стандардно је да се морталитет посматра у односу на старост, пол, брачни статус, образовање, активност, занимање, тип насеља. Могуће је узети у обзир више обележја која дефинишу социјални статус или степен сиромаштва, нпр. Образовање, занимање и доходак.
Смртност по старости
Смртност према старости показује карактеристичан и веома стабилан ток условљен биолошким факторима. И обичним опсервацијама, и демографском анализом, потврђено је да је смртност одојчади (деце у првој години живота) велика, да затим нагло опада и минимум достиже у старости између 8. и 12. године. Следи континуирани раст, који се са годинама убрзава. До 35. године ниво морталитета је релативно низак, да би после 50. остварио висок пораст, а после 65. попримио највеће вредности.
Старосна зависност морталитета приказује се графичким путем криве морталитета за чију је конструкцију неопходно располагати специфичним стопама морталитета по старости. Облик криве, који има тзв. ''У'' дистрибуцију (с обзиром на то да крива личи на латинично слово У), биолошки је заснован и готово једнак код свих популација.
У земљама са ниским нивоом смртности парабола морталитета има облик 'Ј' дистрибуције на рачун смањења левог крака, односно због смањеног нивоа смртности најмлађе старосне групе.
Графички модели смртности према старости полазе од различитих нивоа очекиваног трајања живота, као показателја различитих фаза у транзицији морталитета. Уколико је очекивано трајање живота 25 година, у структури умрлих деца до 5 година старости учествују са 45%, а старији од 65 година са 12%. Средње трајање живота од 45 година прати структура умрлих у којој 23% чине деца а 36% стари. Када просечан животни век достигне 75 година, међу умрлима је 83% старијих од 65 година и само 2% млађих од 5 година.
Смртност и пол
Полна диференцијација морталитета се испољава као демографска правилност по којој је смртност мушкараца већа од смртности жена. Самим тим, просечан животни век мушкараца је краћи него код жена, и то од 2 до 8 година у просеку. Узроци неравнотеже тражени су у дебатама које су додиривале биолошке предиспозиције везане за репродуктивну способност жена.
За историјски новији период и нискоморталитетна подручја, морталитет по полу је уједначен само у старосном узрасту од 20 до 40 година. Већа смртност мушког становништва карактеристична је за најранији узрастодојчад и децу (и последица је неједнаког интраутериног развоја), као и за позне године. После 75. године диференцијални морталитет је исти као и у најранијем узрасту.
Општа стопа смртности зависи од нивоа морталитета по страости, као и од старосне структуре становништва. Изразито стара популација имаће вишу општу смртност него изразито младо становништво,и кад је исти или сличан ниво морталитета по старости.
За детаљније анализе смртности, а нарочито кад се упоређују популације са различитом старосном структуром, неопходно је да се располаже подацима о старосној и полној структури умрлих лица, као и истим подацима за целу популацију.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!